недеља, 24. март 2013.

Нотафилија

Нотафилија


Нотафилија ја наука о папирном новцу а колекционар папирног новца се назива 'нотафилиста'. Реч нотафилија је настала 1969. године од латинске речи 'nota' (банкнота) и грчке речи 'philios' (волети). Нотафилија се још увек сврстава као грана нумизматике и колекционарство папирног новца није популарно као на пример, сакупљање кованог новца или поштанских маркица.
1961. године је основано Међународно удружење (енгл. THE INTERNATIONAL BANKNOTE SOCIETY (IBNS))који броји на хиљаде чланова широм света. Удружење такође издаје и свој журнал (IBNS Journal), информатички лист (NEWSLETTER OF THE IBNS).
Нотафилија се од нумизматике почела одвајати седамтесетих година прошлог века. Савим сигурно, особа која је томе највише допринела пољу нотафилије на светском нивоу је Алберт Пик (Albert Pick). Он је објавио неке од првих каталога и кроз њих је објаснио сврху сакупљања папирног новца.
Колекционари папирног новца могу сами да изаберу шта ће скупљати. Могу скупљати нпр. новчанице одређене вредности, новчаница са грешком, новчанице из једне земље, једног континента, истог назива валуте, одређеног временског раздобља (нпр. 2. светског рата). Колекционари могу да сакупљају новчанице одређених мотива, као што су: флора, фауна, светске вође итд. Бављењем нотафилијом може се стећи знање о другим културама, научити географија, језици, математика, историја, па чак и биологија.


Класификација папирног новца

1974. године, Пик је објавио и светки каталог папирног новца који се и даље издаје мада сада заузима три тома. Захваљујући том каталогу сада ја могуће идентификовати већину новчаница јер свака од њих има каталошки број: [име земље] P [уникатни број издања новчанице]. 
Поред самог католошког броја, вредност саме новчанице се мери по њеној очуваности. Осим ако је новчаница потупуно нова, оцена може да постане субјективна али као најпуполарнији и најприхваћенији стандард јесте онај који је направио Алберт Пик. Он очуваност дели на шест могућих категорија:
Скраћеница на енг.Значење на енг.Процент очуваностиОпис
UNCUncirculated100%Први квалитет, новчаница која је савршено очувана и није била у оптицају
XFExtremely fine90%Новчаница са незнатним оштећењем нпр. пресавијена по средини
VFVery Fine75%Видљиви трагови коришћења, мале тачке и пресавијања
FFine55%Очигледни трагови коришћења, углови заобљени и мекши папир
VGVery good45%Недостају углови, зацепана на више места
GGood30%Недостају делови новчанице

Српска нотафилија

Један од најпознатијих српских нотафилиста је Жељко Стојановић који је за своје заслуге примио и домаћа и светска признања. Стојановић је до сада издао неколико књига са тематиком папирног новца Србије и Југославије:
  • Папирни новац Југославије 1929—1994.
  • Папирни новац Србије и Југославије (1996).
  • Новчанице Народне банке 1884—2004. (2004).
  • Национални каталог новчаница Србије и Југославије(2007). 

Појмови у нотафилији

  • Аверс - лице новчанице
  • Реверс - полеђина новчанице
  • Влаканца - обојена влаканца која се налазе у новчаници

Литература

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0

http://hr.wikipedia.org/wiki/Notafilija

Нема коментара:

Постави коментар